Trochę historii

front

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie została erygowana w 1918 roku,przez Biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Powstała z Parafii Mały Płock.
W skład nowej parafii weszły wsie Łosewo, Janowo, Niksowizna, Gietki, Ruda-Skroda, Rudka-Skroda i Piasutno. Ogólna liczba mieszkańców wynosiła 1600.

Od soboty 15 czerwca 1918 r. czyli za tydzień po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającego w 1918 roku siódmego czerwca, w tymczasowej kaplicy, zaadoptowanej z budynku gospodarczego zbudowanego z kamienia polnego, wyświęconej pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, zaczęły na stałe odbywać się nabożeństwa i administrowanie Sakramentów Św.
Zabudowań kościelnych nie było żadnych. Natomiast z inwentarza Kościelnego kaplica posiadała 1 kielich złocony, 1 ornat fioletowy i 1 monstrancję otrzymaną z Poznania, reszta wyposażenia była wypożyczona z sąsiednich parafii.
Pierwszym Proboszczem został Ksiądz Marcjan-Konstanty Dąbrowski ur. 11-03-1877 r. pochodzący ze wsi Siemień wyświęcony na kapłana 12-03-1912 r. i od dnia 15-06-1918 r. zamieszkały w Łosewie.

W 1929 roku zostały zawieszone w Kościele Stacje Drogi Krzyżowej. Jednak na chwilę obecną nie znane jest jej pochodzenie oraz kto ją wykonał. Są to duże płaskorzeźby wykonane jako odlewy gipsowe. Na przełomie 2009/2010 r. Droga Krzyżowa zostala poddana odnowieniu.

W latach 1995-2000 staraniem ks. prob. Tadeusza Hyry wymieniono wyposażenie prezbiterium kościoła.

Plebania murowana wybudowana w 1953 r. staraniem ks. prob. Ludwika Rzeszótko. Na przełomie 2008/2009 r. całkowicie odnowiona przez ks. prob. Andrzeja Stypułkowskiego.

Obecnie do parafii należą wsie Łosewo, Janowo, Niksowizna, Gietki, Ruda-Skroda oraz kilka rodzin ze wsi Kąty i Piasutno-Żelazne.
Liczba wiernych około 900 osób.

Odpust: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

tel. Ks.Proboszcz Gabriel Jastrzębski 507674606